GERİ DÖNÜŞÜM


Geri dönüşüm terim olarak, kullanım dışı kalan 'geri  dönüştürülebilir' atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile hammadde olarak tekrar imalat süreçlerine kazandırılmasıdır.

Tüketilen  maddelerin yeniden geri dönüşüm halkası içine katılabilmesi ile öncelikle  dengeyi bozması ve doğaya verilen zarar engellenmiş olur. Bununla birlikte  yeniden dönüştürülebilen maddelerin tekrar hammadde olarak kullanılması büyük  miktarda enerji tasarrufunu mümkün kılar.

Atık Malzemelerin hammadde olarak  kullanılması çevre kirliliğinin engellenmesi açısından da önemlidir. Hurda  kağıdın tekrar kağıt imalatında kullanılması hava kirliliğini %74, Su  kirliliğini %35, Su kullanımını %45 azaltabilmektedir. Örneğin; bir ton atık kağıdın kağıt hamuruna katılmasıyla 17 ağacın kesilmesi önlenebilmektedir.

Atık kağıdın ülke içinde toplanıp kullanılması ile yurt dışından selüloz  ve atık kağıt ithalinin azalması ile mühim ölçüde tasarruf temin edilecektir.  Ayrıca, atık kağıdın toplanması, tasnifi ve nakliyesi dolayısıyla yeni istihdam  sahaları ortaya çıkacaktır.

about us page image